199 The Download
0 Comment
28.05.2019 Upload date

Hayata Prematüre Başlayanlar - Nurullah Okumuş

Anne - Çocuk

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 688 B

Sağlıklı bir yaşamın temeli sağlıklı bir gebelik süreci ve sonrasında, zamanında ve sağlıklı bir doğumda yatar. Ancak, her yıl Dünya’da çok sayıda bebek, gebelik süreci tamamlanmadan (Prematüre) doğmaktadır ve prematüre doğumların oranı çeşitli nedenlerle giderek artmaktadır.

Prematüre bebekler, organ ve doku sistemleri yeterince gelişmeden doğdukları için, normal sürelerinde doğmuş olan diğer bebeklerle karşılaştırıldıklarında, öğrenme ve davranış bozuklukları,
serebral palsi, algısal eksiklik, infeksiyon ve kronik solunum hastalıkları açısından daha yüksek risklere maruz kalmaktadırlar.


Son yıllarda, sağlıklı ve sürdürülebilir toplumlar oluşturmak üzere, geliştirilen sağlık politikalarının büyük kısmı, sağılıklı yaşlanma hedefine yönelik olarak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.
Ancak, sağlıklı yaşlanmanın doğumda başladığını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, eğer bu olumlu çabaları, gerçekçi ve doğru olarak hayata geçirmek istiyorsak, zamanından önce doğmuş bebekler için neler yapabileceğini kendimize sormalıyız.


#prematüre #prematüre bebek # erken doğan bebek # bebek bakımı #serebral palsi